مشخصات پوست کودک

/مشخصات پوست کودک
مشخصات پوست کودک2019-04-20T15:25:56+00:00
The skin of babies/delicateness to be considered

اپیدرم نازک و شکننده (Thin & fragile epidermis): اپیدرم پوست کودکان و نوزادان از 4 لایه تشکیل شده ولی به علت ناقص بودن فرایند کراتینیزاسیون و نازک بودن بیش از حد لایه خارجی (استراتوم کورنئوم)، نمی تواند نقش سد دفاعی کاملی را برای پوست ایفا کند. از طرف دیگر بالا بودن نسبت سطح پوست به وزن بدن کودکان و نوزادان، احتمال ریسک مسمومیت ها و حساسیت های پوستی را افزایش می دهد. در نتیجه اپیدرم نازک و شکننده کودکان و نوزادان سبب نفوذ پذیری بالا و جذب سریع تر مواد نسبت به پوست بزرگسالان می شود.

متفاوت بودن لایه هیدرولیپیدی پوست (Different hydrolipidic film): به علت نقص در فعالیت غدد عرق، تنظیم دمای بدن به صورت کامل و کارامد انجام نمی شود و از طرف دیگر به علت کم کاری غدد چربی و کاهش لایه محافظ چربی بین سلول های پوستی، تبخیر آب پوست با سرعت و مقدار بیشتری اتفاق می افتد. در نتیجه متفاوت بودن لایه هیدرولیپیدی پوست کودکان و نوزادان سبب خشکی بیش از حد پوست می شود.

ظرفیت بافری پایین پوست (Low buffering capacity): پوست نوزاد در بدو تولد خنثی می باشد، با افزایش سن، pH کمی اسیدی می شود. ظرفیت بافری پایین پوست کودکان و نوزادان سبب تحریک پذیری بالای آن شده، پوست خشک، مستعد حساسیت و التهاب در اثر استفاده از صابون ها و سایر عوامل شوینده قلیایی می شود.

فلور میکروبی ناکامل (Inadequate microbial flora): در بدو تولد پوست نوزاد استریل و فاقد هرگونه باکتری می باشد، سپس فلور میکروبی شروع به کلونیزه شدن در سطح پوست می کند ولی به علت ناقص بودن فرایند کلونیزاسیون، پوست به طور کارامد قادر به دفاع از خود در برابر عفونت های باکتریایی نمی باشد. درنتیجه ریسک ابتلا به عفونت های پوستی افزایش می یابد.